Nowatorski program VISITING PROFESSORS – cykl wizyt znanych naukowców ze świata wyróżniających się szczególnym osiągnięciem z zakresu nauki i biznesu. Wykłady będą przeprowadzone w głównej mierze dla społeczności uniwersyteckiej. W ramach swojego pobytu każdy z wykładowców z zagranicy poprowadzi w jednym semestrze zajęcia w minimalnym wymiarze 30 h dydaktycznych, w formach:

  • wykładów otwartych,
  •  zajęć fakultatywnych,
  •  zajęć dydaktycznych,
  •  konsultacji
  • oraz innych form wynikających z realizacji projektu.

  Wybrane sylwetki uznanych wykładowców z zagranicy, którzy realizowali zajęcia w ramach projektu:

Prof. Christophe J. Godlewski

University of Strasbourg, Faculty of Law & Business

https://profcjgodlewski.wordpress.com/

termin wizyty: 4-15 IV 2019 r.

Specjalista w zakresie bankowości, rynków i instytucji finansowych, nadzoru korporacyjnego oraz finansów behawioralnych. Publikuje w wiodących międzynarodowych czasopismach z zakresu finansów: Journal of Corporate Finance, Journal of Financial Services Research, Financial Management, World Economy, Journal of Banking & Finance, Journal of Economic Behavior & Organization. Podczas swojej wizyty na Uniwersytecie Szczecińskim poprowadził warsztaty na temat procesu publikacyjnego w zakresie nauk ekonomicznych oraz wykłady w ramach przedmiotów „Financial Markets & Institutions” i „Bank risk and risk management” na temat teorii rynków finansowych oraz zarządzania ryzykiem.

opiekun naukowy od strony US: dr hab. Katarzyna – Byrka Kita, prof. US (INSTYTUT EKONOMII I FINANSÓW)

Prof. Mitchell S. Green

University of Connecticut, Storrs, Connecticut, USA

www.uconn.academia.edu/MitchGreen

termin wizyty: 6-13 X oraz 10-17 XI 2019 r.

Jeden z czołowych współczesnych filozofów języka. Jest twórcą oryginalnego modelu komunikacji ekspresywnej, który przedstawił w monografii „Self-Expression” (Oxford: Clarendon Press 2007), a następnie rozwinął w szeregu artykułów opublikowanych przez wiodące międzynarodowe czasopisma filozoficzne. W ostatnich latach rozwija koncepcję znaczenia organicznego (ang. organic meaning), która umożliwia oryginalne ujęcie ewolucji mowy i zdolności komunikacyjnych. Przedmiotem jego badań są też takie zjawiska komunikacyjne, jak ironia, mowa podporządkowująca, mowa obraźliwa oraz uciszanie illokucyjne. Na Uniwersytecie Szczecińskim poprowadził na forum Cognition & Communication Research Group (CCRG) seminarium z pragmatyki (zob. www.ccrg.usz.edu.pl/mitch-green/).

Opiekun naukowy od strony US: dr hab. Maciej Witek, prof. US (INSTYTUT FILOZOFII I KOGNITYWISTYKI)

Prof. Waclaw Gudowski

Royal Institute of Technology (KTH), Sztokholm, Szwecja.

Termin wizyty: 24 – 30.04.2019; 13.05 – 17.05.2019

Uznany specjalista w zakresie nowych technologii jądrowych i reaktorów IV generacji, bezpieczeństwa jądrowego i nierozprzestrzeniania broni jądrowej. Kierownik grupy badawczej fizyki reaktorów w Royal Institute of Technology (KTH), Sztokholm, Szwecja. Autor kilkudziesięciu publikacji z fizyki ciała stałego i inżynierii jądrowej. Pobyt naukowy w Los Alamos National Laboratory (USA); ekspert francuskiego parlamentu w dziedzinie energii jądrowej i gospodarki odpadami (2003-2005); wice-dyrektor International Science and Technology Center (ISTC) w Moskwie (2006-2011). Jeden z pionierów transmutacji jądrowej w systemach łączących reaktor jądrowy i akcelerator cząstek naładowanych (Accelerator Driven System – ADS) i współpracownik laureata Nagrody Nobla, prof. Carlo Rubbia. Koordynator europejskich projektów w dziedzinie transmutacji i ADS (IABAT, RED-IMPACT i wiele innych).

Podczas swojej wizyty na Uniwersytecie Szczecińskim uczestniczył w workshopie zorganizowanym dla doktorantów MSD, prowadził seminarium oraz wykłady dla pracowników naukowych i doktorantów Instytutu Fizyki.

opiekun naukowy od strony US: prof. dr hab. Zbigniew Czerski (INSTYTUT FIZYKI)

prof. Wiesław Kubiś

Instytut Matematyki, Czeska Akademia Nauk, Praga, Republika Czeska

strona: http://users.math.cas.cz/~kubis/

termin wizyty: 2-11 III 2020 r.

Matematyk zajmujący się głównie zastosowaniami logiki. Jest autorem wielu publikacji w wysoko punktowanych, międzynarodowych czasopismach. Od stycznia 2020 roku jest liderem prestiżowego grantu EXPRO. Jego badania obecnie koncentrują się na teorii obiektów ogólnych (generic objects) rozwijanej przy użyciu teorii kategorii. Wyniki tych badań znalazły już wiele, czasem niespodziewanych, zastosowań w wielu obszarach matematyki takich jak: topologia geometryczna, teoria przestrzeni Banacha i C*-algebra. Podczas swojej wizyty na Uniwersytecie Szczecińskim przeprowadził dwie serie wykładów obejmujące ostatnie wyniki jego badań naukowych: „Generic objects” oraz „Betweenness relations”.

opiekun naukowy od strony US: prof. dr hab. Franz Viktor Kuhlmann (INSTYTUT MATEMATYKI)

 

Prof. dr. Matej Lipoglavsek

Josef Stefan Institute, Lublana, Słowenia

https://f2.ijs.si/en/information/staff/2020063016080005/prof-dr-matej–lipoglavsek

termin zajęć: 22.11.2022 –  24.12.2022 r.

Prof. Lipoglavsek jest specjalistą w dziedzinie doświadczalnego badania ważnych dla astrofizyki reakcji jądrowych. W gwiazdach reakcje jądrowe zachodzą przy niskich energiach, przy których obecność elektronów znacząco wpływa na częstość ich zachodzenia. Efekt ten nazywany jest ekranowaniem elektronowym. Profesor Lipoglavsek współpracuje z naukowcami z INFN – Laboratori Nazinali del Sud, Włochy, HZDR, Niemcy i Uniwersytetu Szczecińskiego, Polska, mającymi podobne zainteresowania badawcze. Jest członkiem współpracy NUSTAR w ośrodku FAIR w Darmstadt w Niemczech. W dziedzinie radioekologii bierze udział w reagowaniu w sytuacjach zagrożenia radiologicznego, jako szef ELMU, wyspecjalizowanej jednostki słoweńskiej ochrony ludności.

Podczas swoich zajęć na Uniwersytecie Szczecińskim przeprowadził seminaria i konsultacje naukowe z pracownikami Instytutu Fizyki oraz konwersatoria i wykłady dla doktorantów i studentów Instytutu Fizyki z przedmiotu: Badanie reakcji jądrowych przy ekstremalnie niskich energiach.

Opiekun naukowy od strony US: prof. Zbigniew Konrad Czerski (INSTYTUT FIZYKI)

Prof. Marina Sbisà  

 Università degli Studi di Trieste, Triest, Włochy

https://units.academia.edu/MarinaSbisa

termin wizyty: 8-29 V 2020

Specjalistka w dziedzinie filozofii języka i pragmatyki. Należy do światowej czołówki badaczy i badaczek zajmujących się teorią aktów mowy i analizą dyskursu. Jest współredaktorką drugiego, krytycznego wydania How to Do Thingd with Words Johna L. Austina (Oxford: Oxford University Press 1975). Opublikowała wiele prac z zakresu pragmatyki, analizy dyskursu i filozofii języka w wiodących międzynarodowych czasopismach naukowych. Obecnie pracuje nad monografią na temat Johna L. Austina teorii aktów mowy, która ma ukazać się w Oxford University Press. Podczas swojej wizyty na Uniwersytecie Szczecińskim poprowadził seminarium naukowe „Presupposition, implicature and accommodation” oraz wykład „Speech Acts and Discourse Analysis”.

 opiekun naukowy od strony US: dr hab. Maciej Witek, prof. US (INSTYTUT FILOZOFII I KOGNITYWISTYKI)

Prof. Max Urchs

European Business School, Universität für Wirtschaft und Recht, Oestrich-Winkel, Niemcy

www.ebs.edu/en/person/max-urchs

termin wizyty: 2-13 IV oraz 16-28 V 2019 r.

Filozof, logik i kognitywista. Specjalizuje się w badaniach nad obliczalnością, złożonością, sztuczną inteligencją oraz przyczynowością w systemach otwartych. Podczas swojego pobytu w Uniwersytecie Szczecińskim poprowadził warsztat „Life in complex networks” oraz wykład „Reasoning under uncertainty” dla uczestników Interdyscyplinarnych Studiów Zaawansowanych.

Opiekun naukowy od strony US: dr hab. Maciej Witek, prof. US (INSTYTUT FILOZOFII I KOGNITYWISTYKI)

Prof. dr Vaiva Zuzevičiūtė

Mykolas Romeris University, Public Security Academy, Department of Humanities, Kaunas , Lithuania

www.mruni.pure.elsevier.com/en/persons/vaiva-zuzeviciute/publications/

Termin wizyty: 9.01-1.02.2020

Specjalistka w zakresie dydaktyki akademickiej, edukacji dorosłych, edukacji całożyciowej i edukacji międzykulturowej. Uczestniczka wielu międzynarodowych konferencji naukowych oraz projektów badawczych i dydaktycznych. Publikuje w znaczących czasopismach i wydawnictwach międzynarodowych.
Podczas wizyty w Uniwersytecie Szczecińskim prowadziła zajęcia z zakresu pedagogiki porównawczej, a także seminaria na temat jakości edukacji akademickiej, edukacji międzykulturowej i mediów w edukacji.

opiekun naukowy od strony US: dr hab. Anna Murawska, prof. US (INSTYTUT PEDAGOGIKI)

Prof. dr Brigita Žuromskaitė

Mykolas Romeris University, Vilnius, Lithuania

Termin wizyty: listopad 2019 r. – luty 2020 r.

Specjalista z zakresu turystyki kulturowej, regionalnych produktów turystycznych, zarządzania turystyką, bezpieczeństwa w turystyce oraz infrastruktury turystycznej. Naukowiec roku 2017 nadany przez “Tourism Marketing Association” dla najlepszego naukowca na Litwie w dziedzinie turystyki.

Autorka kilkudziesięciu publikacji, kierownik i twórca programów studiów pierwszego i drugiego stopnia z zakresu zarządzania turystyką i dziedzictwem oraz zarządzania sektorem turystycznym. Członek rady programowej kilku czasopism z zakresu turystyki oraz przewodnicząca komisji akredytacyjnej programów studiów licencjackich z turystyki na Litwie w 2018 roku.

Podczas swojej wizyty na Uniwersytecie Szczecińskim poprowadziła wykłady i ćwiczenia z przedmiotu transport turystyczny dla studentów kierunku turystyka i rekreacja oraz prowadziła konsultacje w Instytucie Gospodarki Przestrzennej i Geografii Społeczno-Ekonomicznej.

Opiekun naukowy od strony US: dr hab. Rafał Nagaj, prof. US (INSTYTUT EKONOMII I FINANSÓW)

dr. hab. Oleg Bogopolski

Mathematisches Institut Heinrich-Heine-Universitat Dusseldorf, DusseldorF, Niemcy

www.math.uni-duesseldorf.de/∼bogopolski

termin wizyty: 01.11.2021 r. – 30.01.2022 r.

Uznany specjalista w zakresie nauk matematycznych, posiada podwójną habilitację z matematyki ( na podstawie dwóch różnych tematycznie rozpraw!), przepracował ponad 30 lat na stanowiskach badawczo-dydaktycznych i badawczych w różnych uczelniach, prowadził wykłady z zaawansowanej teorii grup, z czego co najmniej pięć na poziomie studiów doktorskich, jest autorem lub współautorem ponad 40 publikacji naukowych przeważnie w bardzo renomowanych periodykach matematycznych (w tym pracę świeżo przyjętą do „Mathematische Annalen”!), wypromował sześcioro doktoratów z matematyki, biegle zna nie tylko angielski i niemiecki, lecz również rosyjski.

Podczas swojej wizyty na Uniwersytecie Szczecińskim poprowadził wykłady i sesje dyskusyjne z przedmiotu z zakresu nauk matematycznych z przedmiotu „Fuchsian groups”, w tym 30 godzin wykładów dla doktorantów, 15 godzin konwersatorium dla doktorantów, 15 godzin konsultacji dla doktorantów i pracowników Instytutu Matematyki.

Opiekun naukowy od str. US: Franz-Viktor Kuhlmann (INSTYTUT MATEMATYKI)

dr Aleksandra Cvetinovic

Josef Stefan Institute, Lublana, Słowenia

https://f2.ijs.si/en/laboratories/2020070314255988/nuclear-astrophysics-laboratory

termin zajęć: 22.11.2022 –  24.12.2022 r.

Dr Cvetinovic interesuje się naukowo astrofizyką jądrową i procesami zachodzącymi w gwiazdach. W badaniach eksperymentalnych wykorzystuje liniowy akcelerator w celu określenia przekrojów czynnych na reakcje jądrowe zachodzące w ciałach stałych, dających warunki odpowiadające plazmie gwiazdowej, w której reakcje syntezy jądrowej są podstawowym źródłem energii. Współpracuje z naukowcami z INFN – Laboratori Nazinali del Sud, Włochy, HZDR, Niemcy i Uniwersytetu Szczecińskiego, Polska, mającymi podobne zainteresowania badawcze. Jest członkiem międzynarodowego zespołu badającego zjawisko ekranowania elektronowego i jego wpływu na częstość zachodzenia reakcji jądrowych w bardzo szczególnych warunkach.

Podczas swoich zajęć na Uniwersytecie Szczecińskim przeprowadziła seminaria i konsultacje naukowe z pracownikami Instytutu Fizyki oraz konwersatoria i wykłady dla doktorantów i studentów Instytutu Fizyki z przedmiotu: Ekranowanie elektronowe w reakcjach jądrowych.

Opiekun naukowy od strony US: prof. Zbigniew Konrad Czerski (INSTYTUT FIZYKI)

Dr Ana Alonso-Serrano

Max-Planck Institute for Gravitational Physics, Albert Einstein Institute, Golm, Potdsam, Niemcy

Profil naukowy: http://inspirehep.net/author/profile/A.Alonso.Serrano.1

termin wizyty: 04 XI 2019 – 03 II 2020

Specjalistka w dziedzinie teorii grawitacji Einsteina i teorii alternatywnych grawitacji z możliwością unifikacji z innymi oddziaływaniami w kontekście kosmologii. Pracowała nad zagadnieniami termodynamiki czarnych dziur oraz rozwiązań równań Einsteina dopuszczających tunele czasoprzestrzenne. Jako postdok pracowała w takich ośrodkach jak Victoria University, Wellington, Nowa Zelandia (z wybitnym fizykiem Mattem Visserem) oraz Uniwersytet Karola w Pradze, Czechy. Autorka ponad 15 publikacji w wiodących czasopismach naukowych z fizyki teoretycznej takich jak: Physical Review D, Physics Letters B, Entropy i Universe.

Podczas swojej wizyty na Uniwersytecie Szczecińskim poprowadziła wykłady i sesje dyskusyjne dla doktorantów Szczecińskiej Grupy Kosmologicznej z zakresu klasycznej i kwantowej termodynamiki czarnych dziur wraz z ich dźwiękowymi analogami laboratoryjnymi oraz podejść do kwantowej teorii grawitacji. W roku 2018 opublikowała wspólnie ze szczecińskimi kosmologami artykuł na temat zastosowania uogólnionej zasady nieoznaczoności Heisenberga w celu rozwiązania paradoksu entropii czarnych dziur i promieniowania Hawkinga, która została wyróżniona w prestiżowym konkursie Fundacji Badań nad Grawitacją (Awards for Essays for 2018, Gravity Research Foundation) oraz przyciągnęła zainteresowanie amerykańskiego czasopisma popularnonaukowego „New Scientist”.

Opiekun naukowy od strony US: prof. dr hab. Mariusz Dąbrowski (INSTYTUT FIZYKI)

Dr Erika Darics

University of Groningen, Holandia

https://www.researchgate.net/profile/Erika-Darics

termin wizyty: 30.04.2021 – 30.06.2021

Specjalistka w zakresie językoznawstwa stosowanego i analizy dyskursu, zajmująca się komunikacją w biznesie i mediach cyfrowych.  Autorka publikacji w wiodących międzynarodowych czasopismach naukowych oraz książek „Digital Business Discourse”, „Writing Online: A guide to effective digital communication at work” i „Language in Business, Language at work”. Podczas swojej wizyty na Uniwersytecie Szczecińskim poprowadziła webinarium „Professional communication in the digital age”, warsztaty „How can language (awareness) make the world a better place?” oraz wykłady „Why language matters at work” i „Re-visiting the online/offline/professional/private divide in virtual workplaces”. Podczas swojej wizyty na Uniwersytecie Szczecińskim przeprowadziła również konsultacje indywidualne ze studentami  oraz warsztaty badawcze z zakresu dyskursy analizy w epoce mediów cyfrowych.

opiekunowie naukowi od strony US: dr hab. Maciej Witek, prof. US (INSTYTUT FILOZOFII I KOGNITYWISTYKI); dr Małgorzata Sokół (INSTYTUT JĘZYKOZNAWSTWA)

PhD Anna D’Auria

Uniwersytet L`Orientale, Neapol, Włochy

https://www.researchgate.net/profoile/Anna_Dauria

termin zajęć on-line: 21.12.2020 – 31.01.2021 r.

Doktor w zakresie biznesu międzynarodowego na Uniwersytecie „L’Orientale” w Neapolu, doktor zarządzania turystyką i pracownik naukowy w zakresie zarządzania kulturą na Uniwersytecie Federico II w Neapolu. Była profesorem wizytującym w Business Administration and Tourism Marketing na University of Jaén (Hiszpania) w latach 2016-2019. Jej główne obszary badawcze to turystyka i zarządzanie destynacją, innowacje i inteligentne miasta, biznes międzynarodowy, zrównoważony rozwój i zrównoważone miasto. Opublikowała książki na temat zarządzania turystyką oraz innowacji i zrównoważonego rozwoju, a także rozdziały książek i artykuły na temat inteligentnych innowacji i turystyki w czasopismach krajowych i międzynarodowych.

Podczas swoich zajęć on-line na Uniwersytecie Szczecińskim przeprowadziła wykłady dla studentów Interdyscyplinarnych studiów Zaawansowanych oraz dla studentów kierunku Zarządzanie i/lub Public Management, EITA.

Opiekun naukowy od strony US: prof. dr hab. Edyta Rudawska (INSTYTUT ZARZĄDZANIA)

Dr Paolo Labinaz

Università degli Studi di Trieste, Dipartimento di Studi Umanistic, Triest, Włochy

www.units.academia.edu/PaoloLabinaz

termin wizyty: 2-19 IV oraz 6-19 V 2019 r.

Specjalista w dziedzinie filozofii języka, ze szczególnym uwzględnieniem pragmatyki, teorii aktów mowy, teorii argumentacji oraz argumentacyjnej teorii racjonalności. Uczeń prof. Mariny Sbisy. Publikuje w wiodących międzynarodowych czasopismach z pragmatyki oraz filozofii języka: Journal of Pragmatics, Pragmatics & Cognition, Phenomenolgy and Mind. Podczas swojej wizyty na Uniwersytecie Szczecińskim poprowadził warsztaty na temat argumentacyjnej teorii racjonalności, wykłady w ramach przedmiotu „Teorie kompetencji komunikacyjnej” na temat teorii relewancji, a także tutorial z teorii aktów mowy.

Opiekun naukowy od strony US: dr hab. Maciej Witek, prof. US (INSTYTUT FILOZOFII I KOGNITYWISTYKI)

Dr Salvador Robles-Perez

Estación Ecológica de Biocosmología de Medellín, Illescas, Toledo, Hiszpania

Profil naukowy: http://inspirehep.net/author/profile/S.J.Robles.perez.1

termin wizyty: 23 IX – 22 X 2019 r.

Specjalista w dziedzinie teorii grawitacji, astrofizyki i kosmologii. Pracował nad zagadnieniami dekoherencji we Wszechświecie, fenomenem ciemnej energii, fantomu oraz inflacji kosmologicznej. Uczeń prof. Pedro F. Gonzalez-Diaza, bliskiego współpracownika Stephena Hawkinga. Ponad 30 publikacji w wiodących czasopismach naukowych z fizyki teoretycznej takich jak: Physical Review D, Journal of Cosmology and Astroparticle Physics, Physics Letters B i wielu innych. Recenzent w takich czasopismach jak Classical and Quantum Gravity, Annals of Physics and International Journal of Modern Physics D.

Podczas swojej wizyty na Uniwersytecie Szczecińskim poprowadził wykłady i sesje dyskusyjne dla doktorantów Szczecińskiej Grupy Kosmologicznej z zakresu kwantowej kosmologii, kwantowej termodynamiki wszechświata, koncepcji kwantowego splątania w multiwszechświecie i możliwego obserwacyjnej weryfikacji istnienia odległych klasycznie nierozpoznawalnych obszarów wszechświata. Opublikował wspólnie ze szczecińskimi kosmologami artykuł na temat entropii splątania pojedynczego wszechświata w cyklicznym kwantowym multiwszechświecie.

Opiekun naukowy od strony US: prof. dr hab. Mariusz Dąbrowski (INSTYTUT FIZYKI)